:: دوره 22، شماره 1 - ( دوماهنامه طب جنوب 1398 ) ::
جلد 22 شماره 1 صفحات 16-28 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر عصاره الکلی گیاه خرفه بر تعدیل درد نوروپاتی و درد حاد در موش صحرائی
مهدی صادقی 1، افسانه واحدی مقدم2، علی موحد3
1- گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران ، m.sadeghi@bpums.ac.ir
2- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران
3- گروه بیوشیمی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران
چکیده:   (576 مشاهده)
زمینه: گیاه خرفه گیاه دارویی شناخته شده‌ای است که اثرات متعددی از قبیل اثرات ضد دردی و ضد التهابی به آن نسبت داده شده است. هدف از این پژوهش بررسی اثرات ضددردی عصاره الکلی خرفه بر درد نوروپاتی مدل CCI (1988 Bennet & Xie model) و درد حاد حرارتی حاصل از Tail Flick می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در این آزمایش از موش‌های صحرایی نر بالغ، نژاد ویستار با وزن 250-200 گرم استفاده شد. حساسیت به تحریکات مکانیکی (آلودینیای مکانیکی) و تحریکات دردناک حرارتی، به ترتیب توسط تارهای فون فری و تست Tail Flick اندازه‌گیری شد. در مطالعات مربوط به حیوانات نوروپاتیک، حیوانات به 5 گروه شامل: گروه شم، CCI، دو گروه CCI که عصاره را با دوز 200 و 400 میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت داخل صفاقی دریافت نمودند و یک گروه نوروپاتی که نرمال سالین دریافت نمودند، تقسیم شدند. در این گروه‌ها آلودینیای مکانیکی در روز هفتم بعد از جراحی انجام شد. در مطالعات مربوط به بررسی درد حاد، حیوانات به سه گروه شامل: یک گروه دریافت کننده نرمال سالین و دو گروه دریافت کننده عصاره با دوز 200 و 400 میلی‌گرم بر کیلوگرم، تقسیم شدند. در این گروه‌ها تست Tail Flick 30 تا 60 دقیقه بعد از تزریق عصاره یا نرمال سالین انجام شد. نتایج با نرم‌افزار SPSS ویرایش 25 و آزمون‌های آماری مناسب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: بستن عصب سیاتیک موجب ایجاد آلودینیای مکانیکی در موش‌های صحرایی شد و تزریق عصاره با دوز 200 و 400 میلی‌گرم بر کیلوگرم توانست در موش‌های CCI شده آلودینیای مکانیکی را بعد از نوروپاتی کاهش دهد. همچنین عصاره خرفه با دوز 400 میلی‌گرم بر کیلوگرم توانست درد حاد حرارتی را نیز کاهش دهد.
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که عصاره خرفه می‌تواند علائم رفتاری درد نوروپاتی و درد حاد را کاهش دهد.
واژه‌های کلیدی: گیاه خرفه، درد حاد، درد نوروپاتیک، (CCI) chronic constriction injury
متن کامل [PDF 638 kb]   (145 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروشناسی
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۱۸ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۱۸


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 1 - ( دوماهنامه طب جنوب 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها