:: دوره 22، شماره 3 - ( دوماهنامه طب جنوب 1398 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 150-159 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات ضد باکتریایی عصاره خام برگ گیاه حرا بر روی سویه‌های استاندارد و بالینی Acinetobacter baumannii در شرایط In-vitro
مهدی محمودپور1 ، اعظم عسکری2، فروغ یوسفی 3
1- مرکز تحقیقات طب گرمسیری و عفونی خلیج‌فارس، پژوهشکده‌ علوم زیست پزشکی خلیج‌فارس، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران
2- گروه میکروب‌شناسی و انگل‌شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران
3- گروه میکروب‌شناسی و انگل‌شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران ، F.yousefi@gmail.com
چکیده:   (1885 مشاهده)
زمینه: اسینتوباکتر بومانی Acinetobacter baumannii یک پاتوژن فرصت طلب و یکی از عوامل عفونت بیمارستانی است. متأسفانه بروز مقاومت آنتی‌بیوتیکی در این باکتری مسبب مشکلات جدی مانند عدم موفقیت درمان و افزایش بروز مرگ و میر در بیماران می‌باشد. گیاهان مانگرو و بخصوص گیاه حرا Avicennia marina منبع زیستی بالقوه‌ای برای ترکیبات دارویی جدید می‌باشند به گونه‌ای که در طب سنتی برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف این مطالعه تعیین اثر ضد باکتریایی عصاره خام برگ گیاه حرا بر روی سویه مرجع و بالینی اسینتوباکتر بومانی در شرایط آزمایشگاهی بود.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه برگ گیاه حرا در هوای آزاد و در سایه خشک شده و سپس به‌صورت پودر درآمد. از این پودر عصاره گلیسیرینه با غلظت 200 میکروگرم در میلی‌لیتر تهیه شد و اثر ضد باکتریایی آن بر سویه مرجع اسینتوباکتر بومانی و همچنین سویه بالینی مقاوم به کارباپنم با روش انتشار از چاهک مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین حداقل غلظت مهارکنندگی (MIC) و حداقل غلظت کشندگی (MBC) آن تعیین گردید.
یافته‌ها در این بررسی در روش انتشار از چاهک میزان 100 میکرولیتر از عصاره برگ حرا بر هر 6 سویه مورد بررسی مؤثر بوده و تأثیری قابل مقایسه با کنترل مثبت نشان داد. حداقل غلظت مهار کنندگی عصاره برگ حرا بر همه سویه‌های اسینتوباکتر بومانی مورد استفاده در این مطالعه 25 میکروگرم در میلی‌لیتر بود. حداقل غلظت کشندگی برگ گیاه حرا بر سویه مرجع اسینتوباکتر بومانی  5/12 میکروگرم در میلی‌لیتر بود. در این مطالعه مقاوم‌ترین سویه نسبت به عصاره برگ حرا، سویه بالینی مقاوم به سفپیم بود.
نتیجه‌گیری: عصاره برگ گیاه حرا دارای اثر ضد باکتریایی قابل ملاحظه‌ای بر روی سویه مرجع اسینتوباکتر بومانی و همچنین سویه‌های بالینی مقاوم به کارباپنم بود.
واژه‌های کلیدی: اویسنیا مارینا، اسینتوباکتر بومانی، فعالیت ضد میکروبی، حداقل غلظت مهار کنندگی، حداقل غلظت کشندگی
متن کامل [PDF 587 kb]   (526 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب‌شناسی و ایمنولوژی
دریافت: 1397/12/22 | پذیرش: 1398/2/15 | انتشار: 1398/4/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 3 - ( دوماهنامه طب جنوب 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها