دوره 6، شماره 2 - ( مجله علمی و پژوهشی طب جنوب 1382 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 171-165 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (20849 مشاهده)
تغذیه کودک پس از تولد و سالهای اول زندگی از ارکان مهم رشد و تکامل کودک می باشد. برای برخورداری کامل مادر و شیرخوار از مزایای تغذیه با شیر مادر توصیه می شود که شیرخوار در شش ماهه اول زندگی بطور انحصاری با شیرمادر تغذیه شود. جهت تعیین عوامل مؤثر در شیردهی غیرانحصاری مادر در شش ماه اول از شیوه کیفی بحث متمرکز گروهی (FGD) با مشارکت 60 نفر استفاده شد، هشت مباحثه گروهی در گروههای 8-6 نفره با هدف شناسایی عوامل مؤثر بر شیردهی غیرانحصاری طراحی شد. شرکت کنندگان، مادران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی بوشهر بودند که دارای کودک زیر شش ماه و از تغذیه غیرانحصاری استفاده می کردند این مادران با توجه به وضعیت اشتغال و تعداد فرزندان به دو گروه اصلی شاغل و غیرشاغل وهر کدام از این گروهها به زیر گروههای دارای یک فرزند و دارای بیش از یک فرزند تقسیم شدند. در همه گروهها کم بودن شیر، اشتغال ، بیماری و راحتی مادر و همچنین باورهای غلط، بیماری کودک، توصیه پزشک و مراکز بهداشتی ـ درمانی، عادت کردن کودک به شیشه شیر و پستانک به عنوان عوامل مؤثر در شیردهی غیرانحصاری نام برده شدند. شرکت کنندگان در مباحثه گروهی، مراکز بهداشتی درمانی، اطرافیان و بزرگترها، رسانه های گروهی، کتاب و جزوات و پزشکان را در ارتقای شیردهی انحصاری مؤثر می دانستند. با توجه به نظرات ارائه شده در گروهها مشخص شد که مادران از زمان بارداری اطلاعات پراکنده ای در مورد شیردهی انحصاری کسب می کنند. بنابراین ناکافی بودن آموزشهای اصولی و باورهای فرهنگی اجتماعی غلط از عوامل مهم شیردهی غیر انحصاری می باشند وپیشنهاد می شود که تبلیغات از طریق روشهای مؤثرتر بخصوص استفاده از صدا و سیما افزایش یافته و افزایش کیفیت آموزش ها و انجام فعالیتها طبق برنامه زمان بندی شده مورد توجه قرار گیرد.
متن کامل [PDF 147 kb]   (1844 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1387/11/2 | پذیرش: 1387/11/2 | انتشار: 1387/11/2

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.