دوره 15، شماره 1 - ( مجله علمی پژوهشی طب جنوب 1391 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 24-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات علوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
2- دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات تهران
3- پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی
4- انستیتو تحقیقات تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
5- مرکز تحقیقات علوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، jzaringhalam@yahoo.com
چکیده:   (13442 مشاهده)
زمینه: ادم و درد از علائم اصلی بیماری‌های التهابی می‌باشند که به‌دلیل تعدد میانجی‌های القاء‌کننده معمولاٌ درمان آن با مشکلاتی همراه می‎باشد. استفاده از گیاهان دارویی به‌عنوان یکی از عوامل مهم مورد استفاده در بهبود علائم التهابی در جوامع مطرح می‌باشد. هدف از این مطالعه بررسی اثرات عصاره متانولیک برگ درخت زیتون برروی مدل‌های مختلف التهاب و درد در موش‌های کوچک سوری بود. مواد و روش‌ها: عصاره متانولیک برگ درخت زیتون تهیه و دوزهای مختلف آن (200، 300 و 400 میلی‌گرم بر کیلوگرم) به‌صورت داخل صفاقی (30 دقیقه قبل از تزریق فرمالین، اسید استیک و زایلن) به موش‌های کوچک آزمایشگاهی نر نژاد NMRI تزریق شد. تأثیر تجویز عصاره بر علائم مربوط به التهاب و درد حیوانات طی تست‌های فرمالین، اسیداستیک و زایلن مورد بررسی قرار گرفت. داروهای ایندومتاسین، مورفین و دگزامتازون در گروه‌های کنترل مثبت بسته به شرایط استفاده شد. یافته‌ها: نتایج این مطالعه بیانگر اثرات معنی‌دار و وابسته به دوز عصاره متانولیک برگ درخت زیتون بر روی درد ناشی از تزریق فرمالین در هر دو فاز مطالعه، درد احشایی ناشی از تست اسید استیک و التهاب ناشی از تزریق زایلن بود. نتیجه‌گیری: یافته‌های این مطالعه نشان داد که تجویز عصاره متانولیک برگ درخت زیتون می‌تواند به‌عنوان یک عامل ضدالتهابی و تعدیل کننده‌ی درد عمل کرده و این اثرات وابسته به دوز ممکن است بوسیله‌ی مواد مؤثره مختلف این گیاه میانجی‌گری شود که نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.
متن کامل [PDF 302 kb]   (2569 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1389/8/13 | پذیرش: 1389/12/11 | انتشار: 1390/10/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.