:: دوره 18، شماره 6 - ( دو ماهنامه طب جنوب 1394 ) ::
جلد 18 شماره 6 صفحات 1208-1220 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر ضدالتهابی توتیای‌دریایی Echinometra mathaei خلیج فارس
سولماز سلیمانی1، مرتضی یوسف‌زادی 2، سهیلا معین3، نرگس امراللهی بیوکی1
1- گروه زیست‌شناسی‌دریا، دانشکده علوم و فنون دریایی، دانشگاه هرمزگان، بندرعباس
2- گروه زیست‌شناسی‌دریا، دانشکده علوم و فنون دریایی، دانشگاه هرمزگان، بندرعباس ، morteza110110@gmail.com
3- مرکز تحقیقات پزشکی مولکولی، گروه بیوشیمی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان، بندرعباس
چکیده:   (2000 مشاهده)

زمینه: توتیاهای­دریایی به شاخه خارپوستان (Echinodermata) از بی­مهرگان دریایی تعلق دارند که دارای خواص زیستی متعددی می‌باشند. التهاب را می­توان مجموعه‌ای از فرایندهای پیچیده دانست که بسیاری از سیستم­های بدن از جمله سیستم ایمنی و عصبی را درگیر کرده و باعث ایجاد علائمی مثل درد و ادم می­شود. لذا با توجه به فعالیت بالای آنتی­اکسیدانی توتیاهای­دریایی و نظر به اهمیت بحث سلامت، هدف از مطالعه حاضر، بررسی خواص ضدالتهابی ارگان­های مختلف، مایع­سلومیک (CF و CL) و رنگدانه پوسته و خار توتیای­دریایی E.mathaei می­باشد.

مواد و روش‌ها: در مطالعه آزمایشگاهی، عصاره­های بافت‌های مختلف (خار، پوسته، گناد و فانوس­ارسطو) توتیای­دریایی با استفاده از سه حلال ان- هگزان، اتیل­استات و متانول، براساس افزایش قطبیت جدا گردید. مایع­سلومیک با روش بافره و رنگدانه پوسته و خار به کمک HCl از توتیای­دریایی استخراج شد. سپس، فعالیت آنتی­اکسیدانی (مهار رادیکال آزاد DPPH) و فعالیت ضدالتهابی با آزمون ممانعت از دناچوره شدن پروتئین سرم، صورت پذیرفت.

یافته‌ها:طبق نتایج به­دست آمده، خار متانولی و سلول­های آزاد مایع­سلومیک دارای بیش­ترین میزان مهار رادیکال آزاد DPPH می­باشد و فانوس­ارسطو اتیل­استات و رنگدانه پوسته بیش­ترین فعالیت ضدالتهابی را نشان داد. نتایج اختلاف معنی­داری در سطح احتمال (05/0P<) را نشان می­دهد.

نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه نیز نشان داد که توتیای­دریایی E.mathaei به علت دارا بودن فعالیت بالای آنتی­اکسیدانی، دارای خواص ضدالتهابی می­باشند.

واژه‌های کلیدی: فعالیت ضدالتهاب، توتیای‌دریایی، Echinometra mathaei، خلیج‌فارس
متن کامل [PDF 820 kb]   (1041 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: داروشناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۰/۱ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱XML   English Abstract   Printدوره 18، شماره 6 - ( دو ماهنامه طب جنوب 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها