:: دوره 19، شماره 1 - ( دوماهنامه طب جنوب 1395 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 119-140 برگشت به فهرست نسخه ها
تنظیم تشکیل و بازجذب استخوان توسط سیستم بتا آدرنرژیک
فاطمه محمدعلی1، سعید آبرون2، امیر آتشی1، مسعود سلیمانی1، سعید کاویانی1، غلامرضا خمیسی‌پور3
1- گروه هماتولوژی و بانک خون، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- گروه هماتولوژی و بانک خون، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، Abroun@modares.ac.ir
3- گروه هماتولوژی و بانک خون، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران
چکیده:   (3602 مشاهده)

زمینه: متعاقب مطالعات اولیه‌ای که حضور گیرنده‌های بتا آدرنرژیک را بر سطح سلول‌های استخوانی نشان دادند، مطالعات متعددی به بررسی نقش سیستم بتا آدرنرژیک در تشکیل و بازجذب استخوان پرداختند. هدف از این مقاله مرور مطالعات در زمینه تأثیر سیستم بتا آدرنرژیک و واسطه‌های عصبی- استخوانی بر تنظیم هموستاز استخوان می‌باشد.

مواد و روش‌ها: در این مقاله مروری سنتی، بیش از 100 مقاله چاپ شده در زمینه تأثیر آدرنرژیک بر بازسازی استخوان مورد بررسی قرار گرفت و بر پیشرفت‌های اخیر در این زمینه اشاره گردید.

یافته‌ها: بر اساس نتایج مطالعات مختلف دارویی، ژنتیکی و بالینی که به بررسی سیگنالینگ گیرنده‌های بتا آدرنرژیک در سلول‌های استخوانی پرداخته‌اند، نشان داده شد که فعالیت آدرنرژیک سیستم عصبی سمپاتیک تنظیم کننده منفی توده استخوانی است. سیگنالینگ آدرنرژیک باعث مهار تکثیر استئوبلاست‌ها و افزایش سنتز استئوکلاست‌ها می‌شود.

نتیجه‌گیری: روی هم رفته این مشاهدات و یافته‌های مرتبط از اهمیت بالایی برخوردار هستند چون باعث افزایش دانش ما در زمینه فیزیولوژی استخوان شده و منجر به شناسایی رویکردهای درمانی جدید در زمینه طراحی داروهای آنابولیک استخوان می‌شوند. مسلماً شناخت عوامل پایین دست سیستم بتا آدرنرژیک می‌تواند در تصمیم‌گیری در زمینه مداخلات درمانی مناسب، مفید باشد.

واژه‌های کلیدی: استخوان، استئوبلاست، استئوکلاست، گیرنده آدرنرژیک، بتاآدرنرژیک
متن کامل [PDF 940 kb]   (1744 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دستگاه عضلانی استخوانی
دریافت: 1394/12/6 | پذیرش: 1394/12/6 | انتشار: 1394/12/6XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 1 - ( دوماهنامه طب جنوب 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها