:: دوره 20، شماره 5 - ( دو ماهنامه طب جنوب 1396 ) ::
جلد 20 شماره 5 صفحات 426-436 برگشت به فهرست نسخه ها
تایپینگ مولکولی جدایه‌های سالمونلا انتریکا سرووار اینفنتیس با استفاده از روش ERIC-PCR
ابوالفضل مقدم1، شهرام نظریان *2
1- گروه سلولی و مولکولی، دانشکده زیست شناسی،دانشگاه تهران، تهران، ایران
2- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه جامع امام حسین(ع)، تهران، ایران ، kpnazari@ihu.ac.ir
چکیده:   (206 مشاهده)
زمینه: سالمونلاها از باکتری‌های مهم خانواده انتروباکتریاسه بوده که از نظر بیوشیمیایی و سرولوژیک بسیار متنوع می‌باشند و عمدتاً از راه مواد غذایی منتقل می‌شوند. گسترش سالمونلاهای غیر تیفوئیدی یکی از مهم‌ترین موضوعات قابل بررسی در تحقیقات امروزی می‌باشد. بنابراین تشخیص و تایپینگ سریع این بیماری‌زاها اطلاعات مناسبی در ردیابی و کنترل عفونت در اختیار می‌دهد. هدف از مطالعه حاضر تایپینگ سویه‌های بالینی سالمونلا اینفنتیس می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش از مراکز درمانی مختلف سویه‌های سالمونلا اینفنتیس جداسازی شد. تمامی سویه‌ها با استفاده از روش‌های استاندارد میکروبیولوژی، بیوشیمیایی و مولکولی مورد شناسایی قرار گرفتند. رابطه ژنتیکی سویه‌ها با استفاده از روش
ERIC-PCR مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: در این تحقیق از مجموع 842 نمونه مدفوع و خون بیماران مبتلا به اسهال، 48 سویه مربوط به سالمونلا اینفنتیس جداسازی شد. جدایه‌ها با استفاده از روش ERIC-PCR از نظر ژنوتایپینگ به 14 گروه مختلف دسته‌بندی شدند که بیشترین تعداد سویه در گروه 5ام (20 درصد،10 سویه) جای گرفتند.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که سویه‌های سالمونلا اینفنتیس مورد مطالعه از نظر ژنتیکی متنوع بودند که می‌تواند به علت شیوع پلی کلونال سویه‌ها در نمونه‌های انسانی باشد. همچنین نشان داده شد که روش ERIC-PCR قدرت تمایزی بالایی را جهت تایپینگ مولکولی دارد.
واژه‌های کلیدی: سالمونلا اینفنتیس، ERIC-PCR، تنوع ژنتیکی، تایپینگ مولکولی
متن کامل [PDF 729 kb]   (121 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروب‌شناسی و ایمنولوژی
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۲XML   English Abstract   Print


دوره 20، شماره 5 - ( دو ماهنامه طب جنوب 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها