دوره 21، شماره 3 - ( دوماهنامه طب جنوب 1397 )                   جلد 21 شماره 3 صفحات 241-228 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaeianpour S, Mosayebnia M, Hajiagha Bozorgi A, Moghimi A, Balalaie S, Shahhosseini S. Design, Synthesis and Radiolabeling of Peptide GPRPILE with 18FDG as Fibrin Imaging Agent for Thrombosis Detection. Iran South Med J 2018; 21 (3) :228-241
URL: http://ismj.bpums.ac.ir/article-1-930-fa.html
رضائیان‌پور صدیقه، مسیب‌نیا مونا، حاجی آقابزرگی عاطفه، مقیمی ابوالقاسم، بلالائی سعید، شاه‌حسینی ثریا. طراحی، سنتز و نشاندار سازی پپتید GPRPILE با 18FDG برای تصویربرداری از فیبرین جهت تشخیص ترومبوز. مجله طب جنوب. 1397; 21 (3) :228-241

URL: http://ismj.bpums.ac.ir/article-1-930-fa.html


1- گروه شیمی، دانشگاه آزاد واحد شمال تهران، تهران، ایران
2- گروه داروسازی هسته‌ای، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی البرز، کرج، ایران
4- مرکز تحقیقاتی شیمی پپتید، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، تهران، ایران
5- گروه شیمی داروئی و داروسازی هسته‌ای، دانشکده داروسازی، مرکز تحقیقات فناوری پروتئین، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، s_shahoseini@sbmu.ac.ir
چکیده:   (4188 مشاهده)
زمینه: در تصویربرداری پت، فلوئور-18 بهترین رادیونوکلید می‌باشد. نشاندار سازی پپتید به طور مستقیم با فلوئور-18 مشکل است و از روش غیرمستقیم و استفاده از ترکیبات واسطه حاوی فلوئور-18 استفاده می‌شود. به دلیل در دسترس بودن 18FDG در اغلب مراکز پت، 18FDG به عنوان یک ترکیب واسطه از پتانسیل بالائی برای نشاندار کردن پپتیدها برخوردار می‌باشد. در مطالعه حاضر یک پپتید خطی حاوی گروه آمینواکسی برای تصویربرداری از فیبرین طراحی، سنتز و با رادیوداروی فلوئورو دزوکسی گلوکز 18FDG نشاندار شد.
مواد و روش‌ها: مطالعات داکینگ با استفاده از نرم‌افزارAutoDock  ویرایش 1/4 و نرم‌افزار HEX صورت گرفت و پپتید خطی Aoe-GPRPILE از روش Fmoc بر روی فاز جامد سنتز و سپس با استفاده از 18FDG نشاندار گردید. خلوص رادیوشیمیائی، پایداری پپتید نشاندار و سرد در پلاسمای انسانی و PBS با استفاده از روش‌های کروماتوگرافی تعیین گردید. نسبت حلالیت چربی به آب (LogP) پپتید نشاندار محاسبه گردید.
یافته‌ها: نتایج محاسبات داکینگ و فارماکوفور با استفاده از نرم‌افزار HEX نشان دهنده تمایل بالای توالی طراحی شده نسبت به فیبرین است (0.01=E Total). دستگاه LC-Mass ساختمان پپتید سنتز شده را تأئید کرد. پپتید تا 24 ساعت در پلاسمای انسانی و بافر PBS پایدار بود. نشاندارسازی با استفاده از 0.2 میلی‌گرم پپتید، 1 mCi 18FDG در حرارت °C90 به مدت 30 دقیقه، 5=pH با خلوص رادیوشیمیائی بالای 95 درصد حاصل شد. پایداری پپتید نشاندار تا 2 ساعت در پلاسمای انسانی بیش از 95 درصد بود. نسبت حلالیت چربی به آب 1.5-= LogP بدست آمد.
نتیجه‌گیری: 18FDG از پتانسیل بالائی در نشاندارسازی پپتیدها با روش غیرمستقیم برخوردار می‌باشد. در این مطالعه پپتید
Aoe-GPRPILE سنتز و با استفاده از گروه آمینواکسی موجود در ساختار با 18FDG با راندمان بالا و خلوص مناسب نشاندار گردید. آمینو اکسی به عنوان یک گروه واسطه در آخرین مرحله مانند یک آمینو اسید بر روی سکانس پپتیدی با حداقل تأثیر بر روی خصوصیات پپتید اضافه شده و به صورت انتخابی پیوند پایدار اکسیم (oxime) با گروه آلدئیدی 18FDG ایجاد می‌کند.
متن کامل [PDF 1209 kb]   (2746 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: رادیولوژی، عکسبرداری تشخیصی
دریافت: 1396/8/11 | پذیرش: 1396/11/2 | انتشار: 1397/4/30

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله طب جنوب می‌باشد.

طراحی و برنامه نویسی: یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Iranian South Medical Journal

Designed & Developed by: Yektaweb