:: دوره 17، شماره 1 - ( دوماهنامه طب جنوب 1393 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 98-85 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر آلاینده‌های صنایع نفت و گاز بر انسان و محیط زیست
سینا دوبرادران1، فردیس محمدزاده
1- گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر ، sina_dobaradaran@yahoo.com
چکیده:   (10888 مشاهده)

نفت در بسیاری از صنایع اهمیت حیاتی دارد و مهم‌ترین منبع تأمین انرژی در سطح بین‌المللی است و 32 درصد منبع تأمین انرژی در اروپا و آسیا و بیش از 53 درصد در خاورمیانه را تشکیل می‌دهد. بالاترین حجم محصولات این صنعت شامل نفت سوختی و گازوئیل می‌باشد. نفت به‌عنوان ماده اولیه در ساخت بسیاری از محصولات شیمیایی مانند داروها، حلال‌ها، کودهای شیمیایی، آفت کش‌ها و غیره کاربرد دارد. با توجه به جایگاهی که صنایع پتروشیمی در جهان امروز پیدا کرده است، نباید از صدمات آن به انسان و محیط زیست غافل بود و باید به دنبال راه حل‌هائی برای کاهش این آسیب‌ها باشیم. امروزه پالایشگاه‌ها میلیون‌ها پوند آلاینده در هوا منتشر می‌کنند که خطری جدی برای سلامتی انسان و محیط زیست به شمار می‌آید و کیفیت زندگی افراد مجاور جوامع صنعتی را با آسیب‌های جدی روبرو می‌کنند. از جمله این آلاینده‌ها می‌توان به ترکیبات آلی فرار، SO2، NOx، ذرات معلق، CO، H2S وHAPs اشاره کرد. این آلاینده‌ها تأثیرات سوء مختلفی بر بخش‌های گوناگون اکوسیستم، محیط زیست و جانداران دارند لذا در این مقاله سعی شده به پاره‌ای از این مشکلات اشاره شود.

واژه‌های کلیدی: نفت، آلاینده‌ها، محیط زیست، انسان، هوا
متن کامل [PDF 316 kb]   (11718 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1392/5/20 | پذیرش: 1392/9/15 | انتشار: 1392/11/13


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 1 - ( دوماهنامه طب جنوب 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها