:: دوره 17، شماره 3 - ( دوماهنامه طب جنوب 1393 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 271-263 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی حفاظت در ترادف ژن carD و استفاده از آن در تشخیص سریع مایکوباکتریوم توبرکلوزیس
مینا پیراینده1، راضیه نظری1، محمدرضا ذوالفقاری1، محمد ارجمندزادگان2، اعظم احمدی3، مانا شجاع‌پور4، فریبا رجبی5
1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قم، گروه میکروبیولوژی، قم، ایران
2- مرکز تحقیقات سل و عفونی کودکان و گروه ایمنی‌شناسی و میکروب‌شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران ، arjomandzadegan@arakmu.ac.irn
3- مرکز تحقیقات سل و عفونی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
4- مرکز تحقیقات پزشکی مولکولی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک،ایران
5- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، اراک، ایران
چکیده:   (5791 مشاهده)

زمینه: سرعت رشد سلولی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس وابسته به رونویسی rRNA است که در مایکوباکتریوم توسط ژن carD کنترل می-شود. هدف این تحقیق، ارزیابی حفاظت در ترادف ژن carD و استفاده از آن در تشخیص سریع سویه‌های کلینیکی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس با الگوی مقاومت آنتی‌بیوتیکی متفاوت است. مواد و روش‌ها: ژنوم تخلیص شده 38 سویه بالینی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس با الگوی مقاومت دارویی مختلف انتخاب شدند. پرایمرهای مورد نظر، با تعیین ژن‌های بالادست و پایین دست جهت تکثیر کامل ژن carD طراحی و با نرم‌افزارهای مربوطه ارزیابی شدند. با محاسبه دمای ذوب، دمای اتصال و برنامه PCR تنظیم شد. وجود ژن تکثیر شده با کمک الکتروفورز تأیید گردید. ژن، خالص‌سازی شده و مورد سکانس (توالی یابی) قرار گرفت. یافته‌ها: بررسی نتایج تعیین توالی نشان داد که ژن carD در نمونه‌های مختلف کلینیکی و سویه استاندارد، یکسان بوده و الگوی مشابه‌ای دارد. در این تحقیق مشخص گردید که دامین TRCF درمنطقه N ترمینال پروتئین carD در سویه‌های مورد مطالعه کاملاً حفاظت شده است. نتیجه‌گیری: این تحقیق، اولین مطالعه روی ژن card در سویه‌های بالینی می‌باشد. نتیجه سکانس، تعیین کننده وجود حفاظت در این ژن بود. با توجه به اهمیت این ژن در زندگی باکتری و عدم تغییر در توالی آن، در مطالعات آینده این ژن به‌عنوان هدفی مناسب برای تشخیص سریع و نیز طراحی یک مهار کننده ضد میکوباکتریوم پیشنهاد می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، ژن CarD، سکوئنس.
متن کامل [PDF 761 kb]   (1330 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1391/3/17 | پذیرش: 1391/5/25 | انتشار: 1393/3/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 3 - ( دوماهنامه طب جنوب 1393 ) برگشت به فهرست نسخه ها